ÇİM VE AĞAÇ GÜBRELERİ İTHAL&YERLİ


Uygulama yöntemleri mevsimsel etkiler ve yerel özellikler nedeniyle çeşitlilik göstermektedir. Bu eşsiz ve çok renkli görselliğin devamlılığı için elbette bir alt yapı ve hazırlığı var olmalıdır. Buradaki en önemli unsur ise kullanılan toprağın kalitesi ve sağlığıdır.

Vermis, organik bir gübredir. Toprakları organik madde açısından oldukça zenginleştirip besleyebilen bir içeriğe sahiptir. Vermis solucan gübresi içinde bulunan, sölom sıvısı ile, mikrobiyal populasyonlar için optimum bir ortam oluşturarak topraktaki mikrobiyal çeşitlilik ve populasyon miktarlarını arttırır. Toprağın katyon ve anyon dengesini kurar, mevcut bulunan ya da sonradan verilen makro ve mikro elementleri şelatlayıp bitki kökleri tarafından alınabilmesini kolaylaştırır.  Çimlerin kök/kitle miktarını arttırarak daha dolgun, daha parlak, daha yeşil, sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Süs bitkilerin de, yaprakların daha fazla sayıda olmasına, daha canlı, yeşil, parlak, kaliteli ve  bol çiçekli olmasına neden olur.

Sölom sıvısı, solucanların toprak altında yaşamlarını sürdürebilmek ve hareketliliklerini kolaylaştırmak amacıyla dış yüzeylerini kayganlaştırarak, kendilerini hastalıklara ve zararlılara karşı güçlendirmek için salgıladıkları sıvıdır.