S.S.S


Hangi dönemde hangi gübreyi kullanmalıyız?

Bitkinin gübreyi alım zamanı toprak sıcaklığına göre değişmektedir. Toprak sıcaklığı 15 C0 altına indiği zaman bitkinin azot alımı düşmektedir bu yüzden daha çok fosfor ve potasyumlu gübreler tercih edilmelidir. Örneğin kış dönemi boyunca NPK gübrelerinden azot (N) oranı düşük fosforu (P 25) ve potasyumu(K 20 )  yüksek gübreler, ilkbahar döneminde dengeli, yaz döneminde azotu yüksek gübreler tercih edilmelidir.

Toprak hazırlığında zemin çapalanarak sert tabaka yumuşatılmalı, tırmık yardımıyla kesek ve taşlar toplanarak düz bir zemin oluşturulmalıdır. Toprağınızda yabani ot varsa çapalama yapmadan önce yabani ot ilacı yapılmalı otlar kurutulduktan sonra çapalama yapılırsa daha iyi sonuç elde edersiniz.

Su tutma kapasitesi az olan geçirgen topraklar tercih edilmelidir çimin köklerini zamanla sıkmayacak topraklar en uygun topraklardır. Örneğin sıfır kum  en uygun olanıdır.

Hayır hayvan gübresinde yabani ot oluşumu çok daha fazla olmaktadır. normalde tamamen yabani otlardan kurtulsanız bile hayvan gübresi kullandığınız takdirde sanki hiç yabani ot ilacı yapmamışsınız gibi olacaktır. Ayrıca mantari hastalıklara da davetiye hazırlarsınız. Hayvan gübresinin içeriğinde çime yarayışlı olan hiç bir makro (NPK) ve mikro elementler ( Fe, Zn, Cu vb.) bulunmamaktadır. Sadece sıcak tuttuğu için çiminizin çıkmasını sağlar bunun yerine steril yabani otlardan arındırılmış torflardan kullanmanızı tavsiye ederiz.

Süs bitkilerinde söküm ve yer değiştirmeleri ilkbahar havalar çok ısınmadan sonbaharda donlar başlamadan önce yapılmalıdır. Amino asitli ve fosforu (P 25) yüksek gübreler kullanılmalıdır. 

Toprak havalandırılması bitkinin köklerini rahatlatmak için yapılır. Toprak sertliği kırılarak hava-su dengesi ayarlanır. Toprak havalandırılması için ilk bahar veya sonbahar tercih edilmelidir.

Azotu( N ) az, fosforu(P 25)  ve potasyumu(K 20 )  yüksek gübreler tercih edilmelidir. Fosfor (P 25) bitkinizdeki çiçek oranını arttırır potasyumda (K 20 ) çiçekleriniz daha iri ve dayanıklılığını arttırır.

Çim alanlarımızda sulama ihtiyacı genel olarak yaz döneminde artmaktadır. Diğer mevsimlerde; ekstrem kurak geçen zamanlarda sulama yapılır. Çimlerde sulama miktarı sahanın sulanma derinliği ile ölçülür. Verilen suyun minimum 10 cm maksimum 25 cm derinliğe inmesi gerekir. Suyun toprak tarafından alınabilme tavında ve bünyesinde olması gerekmektedir. Mevsime göre 1 sulama periyodunda m²ye 25 ile 40 litre su ihtiyacı olmaktadır